Sprawdż:
W Lublinie powstanie Lubelski Sąd Arbitrażowy
Na czele Lubelskiego Sądu Arbitrażowego stanął dr Marcin Asłanowicz, Partner w Kancelarii Wolf Theiss, kierujący działem ds. sporów sądowych i arbitrażu. „Lubelski Sąd Arbitrażowy jest niezależną instytucją powołaną przez Fundację Instytut Badań ADR „Prawo i Gospodarka”, aby stanowić alternatywę dla długotrwałych i kosztownych postępowań sądowych” - mówi Marcin Asłanowicz, Prezes Lubelskiego Sądu Arbitrażowego.
Wszczęcie postępowania arbitrażowego następuję poprzez wniesienie do Lubelskiego Sądu Arbitrażowego wezwania na arbitraż, bądź pozwu zastępującego wezwanie na arbitraż. Wraz ze złożeniem wezwania strona winna wnieść opłatę rejestracyjną w wysokości 300 zł oraz opłatę arbitrażową w wysokości zależnej od wartości przedmiotu sporu (zwykle istotnie niższej aniżeli opłata sądowa od pozwu w postępowaniu przed sądem powszechnym). Kolejnym krokiem jest utworzenie Składu Orzekającego. Strony mogą dowolnie ustalić liczbę Arbitrów, poprzez nominacje danej osoby z Listy Arbitrów Lubelskiego Sądu Arbitrażowego.
Każdy Arbiter jest bezstronny oraz niezależny od stron postępowania. Po powołaniu Składu Orzekającego rozpoczyna się postępowanie, które - jeżeli strony nie postanowią inaczej - odbywa się w Lublinie. Skład Orzekający rozstrzyga sprawę na podstawie przepisów prawa materialnego lub zasad prawa uzgodnionych przez strony. Podczas postępowania możliwe jest przesłuchanie świadków lub dopuszczenie dowodu z opinii biegłych. Skład Orzekający wydaje wyrok, gdy uzna, że sprawa została dostatecznie wyjaśniona, a strony miały zagwarantowaną wystarczającą możliwość przedstawienia swojego stanowiska. Zgodnie z regulaminem, wyrok w danym postępowaniu powinien zostać wydany w ciągu 6 miesięcy od wszczęcia postępowania arbitrażowego.
Żródło: Centrum Arbitrażu i Mediacji KUL im. Jana Pawła II w Lublinie