Regulacja prawna
Zgodnie z art. 833 par. 6 Kodeksu postępowania cywilnego (tekst jedn.: Dz.U.2014.101) nie podlegają egzekucji świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne oraz świadczenie wychowawcze.
Zobacz:
Świadczenie z programu 500+ nie podlega egzekucji komorniczej
Wniosek do komornika
W przypadku, gdy stwierdzimy, że komornik zabrał z naszego konta środki wolne od egzekucji, wówczas należy złożyć do komornika pisemny wniosek o zwolnienie z zajętego rachunku bankowego kwot wpływających z tytułu świadczeń niepodlegających zajęciu komorniczemu (np. świadczenia wychowawczego, alimentów, zasiłku rodzinnego wraz z dodatkami).
We wniosku podajemy:
1) miejscowość i datę,
2) oznaczenie wnioskodawcy (imię, nazwisko, PESEL, adres),
3) oznaczenie komornika (imięi nazwisko komornika oraz adres jego kancelarii),
4) tytuł wniosku: Wniosek o zwolnienie z zajętego rachunku bankowego kwot wpływających z tytułu .... ,
5) treść wniosku,
6) podpis wnioskodawcy,
7) załączniki.
W treści wniosku należy podać przyczynę zwolnienia z zajętego konta osobistego wskazanej kwoty. Powołujemy się wtedy na art. 833 par. 6 K.p.c. Do wniosku dołączamy zaświadczenie z banku o tym z jakiego tytułu wpływają na niego środki pieniężne albo wyciąg bankowy za ostatnie 3 miesiące lub decyzję administracyjną o przyznaniu świadczenia prawnie zwolnionego od zajęcia, które jest przekazywane na podany rachunek bankowy.
Zobacz także:
Czy komornik ma prawo zająć alimenty ?
Jeżeli komornik nie umorzy postępowania egzekucyjnego ze środków wolnych od zajęcia, wtedy dłużnik może złożyć skargę na czynności komornika.
Sprawdż:
Skarga na czynności komornika - omówienie
Podstawa prawna:
- art. 833 par. 6 Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny na 4 czerwca 2016 roku