Niniejszą kwestię reguluje obecnie art. 691 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem, w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
Dodatkowo, na mocy art. 31 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego, uprawniona do wstąpienia w stosunek najmu jest osoba, która sprawowała nad najemcą opiekę na podstawie stosownej umowy zawartej na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. Prawo lokalowe. Warunkiem dla wstąpienia jest stałe zamieszkiwanie z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. W razie braku wymienionych osób stosunek najmu lokalu mieszkalnego wygasa. Wstąpienie nie zachodzi w przypadku śmierci jednego z współnajemców (np. małżonka w sytuacji wspólnego najmu) - wówczas stroną stosunku najmu jest w dalszym ciągu pozostały przy życiu współnajemca lub współnajemcy.
Osoba uprawniona wstępuje w stosunek najmu z chwilą śmierci najemcy z mocy prawa, lecz można zwrócić się do sądu o ustalenie tej okoliczności na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego. Stwierdzający to wyrok sądowy może być bowiem konieczny dla wylegitymowania się tytułem prawnym względem innych osób.
Żródło: Biuletyn Informacji Publicznej - http://bip.krakow.pl
Stan prawny na 17 marca 2012 roku