www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo podatkowe   »   Podatek dochodowy   »   PIT 4r - jak wypełnić i do kiedy dostarczyć

redakcja 08 stycznia 2020 PIT 4r - jak wypełnić i do kiedy dostarczyć

O czym należy pamiętać, przy wypełnianiu formularza? W jakim terminie powinno się dostarczyć urzędom wypełniony formularz? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
  1. Jak i do kiedy rozliczyć PIT 4r
  2. PIT 4r - co powinien zawierać formularz

Jak i do kiedy rozliczyć PIT 4r

Składanie deklaracji podatkowych to jeden z ważniejszych obowiązków pracujących obywateli. Formularze wypełniają zarówno osoby prowadzące własne firmy, jak i zatrudnione w różnych przedsiębiorstwach. Jednym z dokumentów, jakie trzeba dostarczyć do urzędu skarbowego, jest PIT 4r. Tak jak już zostało zaznaczone we wstępie, ta deklaracja wypełniana jest jedynie przez pracodawców i nie trzeba jej dostarczać podatnikom, czyli osobom zatrudnionym. PIT 4r ma na celu przekazanie informacji dotyczącej zaliczek na podatek dochodowy, jakie zostały w ciągu roku przekazane do urzędu. Pracodawcy wypełniają jeden formularz, niezależnie od tego, ile osób zatrudniają. Warto pamiętać, że jeśli ktoś prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i nie jest przy tym pracodawcą, nie musi wypełniać powyższej deklaracji. 

Każdy podatnik zobowiązany jest wypełnić i dostarczyć formularze podatkowe w odpowiednim terminie. Niedotrzymanie go może spowodować naliczenie kar. Dlatego warto przestrzegać wszystkich dat, aby uniknąć niepotrzebnych kar finansowych. PIT 4r musi zostać złożony do odpowiedniej placówki urzędu skarbowego do końca stycznia każdego roku następującego po danym roku podatkowym, za który podatnik odprowadzał zaliczki. Oznacza to, że podatnicy mają czas do 31 stycznia 2020 roku, aby złożyć PIT 4r.

PIT 4r - co powinien zawierać formularz

Wypełnianie formularzy podatkowych może spędzać sen z powiek wielu przedsiębiorcom. W przypadku błędów należy dokonać  sprostowania i ponownie przesłać dokument do urzędu. Dlatego warto zapoznać się z instrukcją wypełniania wniosków, aby uniknąć niepotrzebnych formalności. Dużym ułatwieniem jest możliwość składania deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Warto przy tym pamiętać, że PIT 4r nie może być wysłany za pomocą skrzynki mailowej lub przez platformę ePUAP. W tym roku nie można także korzystać z papierowych formularzy 4r. 

PIT 4r składa się z kilku części. Część A przeznaczona jest na określenie celu i miejsca składania deklaracji. Kolejny paragraf (B) to dane płatnika (pełna nazwa firmy i REGON). W części C należy wpisać kwotę zaliczki pomniejszoną o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Następny akapit przeznaczony jest na wyjaśnienia dotyczące opłat. Można tutaj dokładnie opisać pojawiające się różnice między podatkiem pobranym a wpłaconym. Jednym słowem, to właśnie tutaj płatnik wykazuje wszelkie wcześniejsze pomyłki przy wyliczaniu wszystkich zaliczek na podatek dochodowy. W części E należy się podpisać. Ostatni paragraf wypełnia urząd skarbowy.

PIT 4r należy wysłać do urzędu skarbowego. Placówkę określa się między innymi na podstawie miejsca zamieszkania płatnika lub miejsca prowadzenia działalności. Od 1 stycznia 2020 roku zaliczki na podatek dochodowy będą wpłacane na specjalne indywidualne konta. Płatnicy muszą zatem pamiętać, aby nie dokonywać przelewów na to samo konto, z którego korzystali w 2019 roku. Stare rachunki organów podatkowych zostaną bowiem zamknięte w dniu rozpoczęcia Nowego Roku. Pieniądze wysłane na stary numer konta nie zaksięgują się, a to spowoduje zaległości i naliczanie kar. 

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: podatek dochodowy PIT rozliczenie podatku
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres