Na wezwanie sądu stawiennictwo na rozprawie jest obowiązkowe. W przypadku, gdy sąd zawiadamia tylko o terminie rozprawy, wówczas stawiennictwo nie jest obowiązkowe. Co istotne, na wezwaniu lub zawiadomieniu widnieje informacja o stawiennictwie obowiązkowym lub nieobowiązkowym.
Zobaczmy przykłady
1. Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku odbywa się na wniosek składany do Sądu Rejonowego Wydział Cywilny. W tej sprawie sąd wyznacza termin rozprawy. Uczestnicy postępowania nie muszą obowiązkowo się na nie stawiać, ale ich nieobecność uniemożliwia zakończenie postępowania na pierwszej rozprawie.
2. W świetle art. 376 K.p.c. rozprawa przed sądem drugiej instancji odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron. Wydany wyrok nie jest zaoczny.
3. Stawiennictwo świadka jest obowiązkowe. Za nieusprawiedliwione niestawiennictwo sąd może ukarać świadka grzywną. W przypadku ponownego niestawiennictwa zostanie nałożona na niego ponowna grzywna lub zarządzenie przymusowego doprowadzenia na rozprawę (art. 275 K.p.c.).
Stan prawny na 10 pażdziernika 2011 roku