Kontrole te przeprowadzane są bez jakichkolwiek limitów. Potwierdza to art.16 Konwencji: „ Przedsiębiorstwa będą kontrolowane tak często i tak starannie, jak to jest konieczne dla zapewnienia skutecznego stosowania odpowiednich przepisów prawnych”. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadza kontrole, które: 1) wynikają z założonego wcześniej Planu Działania na dany rok kalendarzowy zatwierdzanego przez Radę Ochrony Pracy; 2) dokonywane są w następstwie skarg pracowników .
Skargi nie mogą być anonimowe
Skargi składane do Państwowej Inspekcji Pracy nie powinny być anonimowe. Muszą one zawierać dane osobowe składającego skargę tj. imię, nazwisko oraz adres (art.63 par. 2 K.p.a) Skargi anonimowe wyjątkowo są rozpatrywane przez inspekcję pracy wtedy, gdy ich treść wskazuje na naruszanie przepisów prawa zagrażającym życiu i zdrowiu pracownika.
Przykład:
Pracownicy wykonują pracę na rusztowaniach bez jakichkolwiek zabezpieczeń ze strony pracodawcy. Naruszony został w tym przypadku art. 207 par. 1zd. 1 K.p., zgodnie z którym pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.
Kto podlega kontroli PIP
Na podstawie art. 13 ustawy kontroli Państwowej Inspekcji Pracy podlegają pracodawcy — a w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz kontroli legalności zatrudnienia także przedsiębiorcy, niebędący pracodawcami — na rzecz których jest świadczona praca przez osoby fizyczne, w tym przez osoby wykonujące na własny rachunek działalność gospodarczą, bez względu na podstawę świadczenia tej pracy, zwani dalej „ podmiotami kontrolowanymi”.
Ważne!
Z zatwierdzonego przez Radę Ochrony Pracy „Programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na 2011 rok” wynika , że w roku 2011 Państwową Inspekcja Pracy przeprowadzi „(…) około 88 tys. kontroli. 30% ogółu kontroli będzie poświecone badaniu skarg pracowniczych. Kolejne 30% obejmuje realizację różnorodnych zadań wynikających bezpośrednio z przepisów ustawowych, a dalsze 25%kontroli stanowić będą zadania własne okręgowych inspektorów pracy, związane ze specyfiką regionalną.(…)”. http://www.pip.gov.pl/html/pl/wydawn/pdf/ip-11_01.pdf
Podstawa prawna:
- Konwencja nr 81 Międzynarodowej Organizacji Pracy z dnia 11 lipca 1947 roku dotycząca inspekcji pracy w przemyśle i handlu (Dz.U. z 1997 r. nr 72, poz. 450;
- Ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2007 r., nr 89, poz. 589)
Stan prawny na 1 lutego 2011 roku