Zobacz:
Jakie obowiązują obecnie opłaty notarialne ?
W sytuacji gdy osoba, która chce dokonać określonej czynności notarialnej nie jest w stanie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny ponieść żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić do wydziału cywilnego sądu rejonowego w okręgu którego mieszka z wnioskiem o zwolnienie jej w całości lub w części od ponoszenia taksy notarialnej. Powyższe wynika z art. 6 ust. 1 Ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie ( tekst jedn.: Dz.U.2014.164) w powiązaniu z art. 102 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn.: Dz.U. 2014.1025). Co ważne, z niniejszym wnioskiem strona występuje przed dokonaniem danej czynności notarialnej.
Sprawdż:
Czy opłaty ponoszone u notariusza są jego wynagrodzeniem?
We wniosku o zwolnienie od ponoszenia wynagrodzenia notariusza należy podać:
1) miejscowość i datę,
2) oznaczenie sądu ( np. Sąd Rejonowy Wydział Cywilny w ...............),
3) oznaczenie wnioskodawcy ( imię, nazwisko, adres, PESEL),
4) oznaczenie uczestników postępowania tj. stron aktu notarialnego (imię, nazwisko, adres, PESEL),
5) tytuł wniosku : Wniosek o zwolnienie od kosztów czynności notarialnej,
6) treść wniosku,
7) załączniki (dokumenty wymienione we wniosku potwierdzające sytuację materialną wnioskodawcy)
8) podpis wnioskodawcy.
W treści wniosku należy podać, że wnioskodawca wnosi o zwolnienie go w całości lub w części od ponoszenia kosztów wynagrodzenia notariusza związanych z dokonaniem określonej czynności prawnej w formie aktu notarialnego. Należy tę czynność dokładnie określić i wskazać potrzebę jej przeprowadzenia w tej formie.
Przykład:
Darowizna nieruchomości dokonana przez jednego z rodziców dla dziecka lub wnuka. Przepis art. 890 par. 1 zd. 1 Kodeksu postępowania cywilnego wymaga oświadczenia darczyńcy złożonego w formie aktu notarialnego. W świetle art. 73 par. 2 Kodeksu cywilnego czynność prawna bez zachowania tej formy jest nieważna.
Zobacz:
Wniosek o zwolnienie od kosztów czynności notarialnej - wzór
Wnioskodawca może wskazać notariusza, w którego kancelarii chce dokonać czynności notarialnej określonej we wniosku. Wnioskodawca podaje dane o swojej sytuacji materialnej oraz rodziny, która ma n autrzymaniu ( żona, dzieci). Załącza dokumenty na jej potwierdzenie oraz wypełniony formularz świadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i żródłach utrzymania. Jest on dostępny w biurze podawczym sądu lub można go pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości.
W uzasadnieniu Postanowienia z 12 pażdziernika 2013 r. w sprawie o sygn. I SA /Wr 1034/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu podał : "Dla oceny, czy strona jest w stanie ponieść koszty postępowania, istotne znaczenie w toku rozpoznawania wniosku o przyznanie prawa pomocy mają okoliczności dotyczące sytuacji rodzinnej i majątkowej oraz wysokość dochodów strony i jej rodziny. Strona musi wykazać nie tylko swoją sytuację majątkową, ale również sytuację majątkową innych członków rodziny, którzy pozostają z nią we wspólnym gospodarstwie domowym bądź są zobowiązani do jej alimentacji”.
Podobne stanowisko przyjął WSA we Wrocławiu w uzasadnieniu Postanowienia z dnia 13 kwietnia 2015 r., I SA/Wr 2510/14. gdzie : "Wykazanie (...) sytuacji materialnej obojga małżonków, przynajmniej w zakresie wystarczającym do scharakteryzowania rzeczywistych możliwości płatniczych małżonka, jest w postępowaniu w przedmiocie przyznania prawa pomocy niezbędne".
Po zapoznaniu się z wnioskiem sąd wydaje Postanowienie, które przesyła z urzędu wnioskodawcy. Na wydane postanowienie strona może wnieśc zazalenie do sądu II instancji. Zezwala na to art. 394 par. 1 pkt 2 Kodeksu postepowania cywilnego.
Ważne!
Jeżeli podane tutaj informacje są niewystarczające
Podstawa prawna:
- art. 6 Ustawy z dnia 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie ( tekst jedn.: Dz.U.2014.164),
- art. 102 ust. 1 i 2 Ustawy z dnia 28 lipca 2015 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (tekst jedn: Dz.U. 2014.1025),
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tekst jedn.: Dz.U.2010.49.290).
Stan prawny na 1 lipca 2015 roku