Komornik może prowadzić egzekucję świadczeń pieniężnych:
- z wynagrodzenia za pracę,
- z ruchomości,
- z rachunków bankowych,
- z innych wierzytelności ,
- z innych praw majątkowych,
- z nieruchomości.
Sprawdż:
Stypendium wynikające ze stażu, a egzekucja.
Potrącenia z wynagrodzenia za pracę
Egzekucja alimentów z minimalnego wynagrodzenia za pracę - czy jest możliwa?
Potrącenie odszkodowania z tytułu rozwiązania przez pracownika umowy o pracę - czy jest możliwe?
Potrącenia komornicze z umowy zlecenia - w jakiej wysokości?
Opłata stosunkowa od dłużnika
Opłata stosunkowa przy egzekucji świadczeń pieniężnych wynosi 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie mniej niż 1/10 i nie więcej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jeżeli zajęcia egzekucyjne prowadzone są z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego ( art. 49 ust. 1 uoksie). Co istotne, komornik ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanego świadczenia.
Zaliczka na wydatki od wierzyciela
Komornik po otrzymaniu wniosku egzekucyjnego wzywa wierzyciela do zapłaty zaliczki na wydatki ponoszone w toku egzekucji. Zgodnie z art. 39 ust. 1 uoksie będą nini:
1) należności biegłych;
2) koszty ogłoszeń w pismach;
3) koszty transportu specjalistycznego, przejazdu poza miejscowość, która jest siedzibą komornika, przechowywania i ubezpieczania zajętych ruchomości;
4) należności osób powołanych, na podstawie odrębnych przepisów, do udziału w czynnościach;
5) koszty działania komornika, który ma swoją siedzibę poza terenem rewiru komorniczego;
6) koszty doręczenia środków pieniężnych przez pocztę lub przelewem bankowym;
7) koszty uzyskiwania informacji niezbędnych do prowadzenia postępowania egzekucyjnego lub wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia;
8) koszty doręczenia korespondencji, za wyjątkiem kosztów doręczenia stronom zawiadomienia o wszczęciu egzekucji bądź postępowania zabezpieczającego.
Ważne!
Opłatę stałą w wysokości 2 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego komornik pobiera od wierzyciela w przypadku otrzymania zlecenia poszukiwania majątku dłużnika w trybie art. 797 [1] Kodeksu postępowania cywilnego. W razie odnalezienia majątku dłużnika w trybie określonym w ust. 1 komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 5% szacunkowej wartości tego majątku, nie więcej jednak niż 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Opłata ta ulega zmniejszeniu o kwotę opłaty pobranej na podstawie ust. 1 (art. 35a uoksie).
Z art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik może umorzyć postępowanie egzekucyjne z mocy prawa, jeżeli wierzyciel w ciągu roku nie dokona czynności potrzebnej do dalszego prowadzenia postępowania.
Zmiany w ustawie
Od dnia 26 grudnia 2013 r. obowiązują zmiany w opłatach egzekucyjnych wprowadzone Ustawą z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2013 r., poz. 1513). Art. 49 ust. 2 uoksie po zmianach stanowi: „W sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 Kodeksu postępowania cywilnego komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/20 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.”
Ważne!
W przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego opłatą egzekucyjną zostaje obciążony wierzyciel (art. 49 ust. 4 uoksie). Tak będzie w sytuacji, gdy dłużnik po wszczęciu egzekucji uregulował powstałe zadłużenie, a wierzyciel nie umorzył egzekucji.
Czasami można zmniejszyć opłaty komornicze
W przypadku, gdy wyliczona przez komornika opłata egzekucyjna będzie zawyżona, wierzyciel lub dłużnik może złożyć do sądu, któremu podlega komornik wniosek o obniżenie jej wysokości. Zezwala na to art. 49 ust. 7 uoksie (nowela ustawy z dnia 9 września 2010 roku). Przykładowo sąd może obniżyć kwotę pobranej przez komornika opłaty stosunkowej w sprawie o egzekucję świadczeń pieniężnych. Weżmie wtedy pod uwagę dane postepowanie egzekucyjne, włożony w nie nakład pracy komornika ( np. z ilu świadczeń pieniężnych została przeprowadzona egzekucja) oraz sytuację finansową wnioskodawcy.
Do wniosku o obniżenie opłaty egzekucyjnej odpowiednie zastosowanie mają przepisy odnoszące się do skargi na czynności komornika zawarte w art. 767 - 767[4] K.p.c. Na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie obniżenia opłaty egzekucyjnej strona wnieść zażalenie do sądu II instancji (uchwała SN z dnia 27 czerwca 2013 roku, III CZP 32/13).
WAŻNE!
Jeżeli podane tutaj informacje są niewystarczające
Podstawa prawna:
- art. 39, art. 49 ust. 1 - 7, art. 53a ust. 1 Ustawy z dnia 27 sierpnia 2005 r. o komornikach sadowych i egzekucji ( tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r., nr 231, poz. 1376) ,
- Ustawa z dnia 8 listopada 2013 r. o zmianie ustawy o komornikach sądowych i egzekucji (Dz.U. z 2013 r., poz. 1513)
Stan prawny na 6 stycznia 2014 roku