Na wniosek oskarżonego
Areszt domowy będzie stosowany na wniosek oskarżonego, po wcześniejszym uzgodnieniu tego z dorosłymi członkami rodziny (będzie konieczna ich
pisemna zgoda na zainstalowanie aparatury monitorującej).
Oskarżony
korzystający z aresztu domowego musi wtedy nosić nadajnik i przebywać
w zasięgu stacjonarnego urządzenia monitorującego, zainstalowanego w
miejscu jego zamieszkania. Może oddalić się na odległość do 200
metrów, tak aby pozostawać w zasięgu oddziaływania tego urządzenia.
Oznacza to, że będzie mógł przebywać poza swoim domem i np. zajmować się
gospodarstwem.
Warunek
Oskarżony w czasie stosowania aresztu domowego będzie zobowiązany do określonego zachowania. Sąd lub prokurator może mu zakazać np. kontaktowania się z osobami ze środowisk przestępczych, nadużywania alkoholu lub używania środków odurzających. Jeśli oskarżony nie zastosuje się do tych zaleceń to sąd ponownie zastosuje wobec niego areszt tymczasowy.
Wyjątek
Odstępstwem od nieprzerwanego przebywania oskarżonego w miejscu zamieszkiwania będzie nagła i niezależna od niego sytuacja zagrażająca jego życiu lub zdrowiu (np. zawał). Za zgodą sądu lub prokuratora będzie on miał także prawo uczestniczenia w wyborach (parlamentarnych, prezydenckich i samorządowych), a także w czynnościach procesowych. Jeśli oskarżony będzie musiał opuść areszt domowy z powodu ważnych spraw osobistych, rodzinnych lub zdrowotnych, to będzie musiał na to uzyskać zgodę sądu lub prokuratora, która będzie wydawana na maksymalnie 5 dni.
Termin
Sąd rejonowy będzie mógł zastosować areszt domowy na maksymalnie 3 miesiące, z możliwością jego przedłużenia, przy czym łączny czas jego stosowania nie może przekroczyć 2 lat. Areszt domowy będzie zaliczony na poczet orzeczonej kary.
Nowe regulacje powinny wejść w życie 1 stycznia 2012 r.
Żródło: www.premier.gov.pl