Pracownicy zatrudnieni w dniu 30 marca na nocnej zmianie br. będą pracować o godzinę krócej.
Sprawdż:
Czas pracy - definicja, rodzaju czasu pracy
Jaką dobową i tygodniową normę czasu pracy pracodawca powinien podać w informacji o warunkach zatrudnienia dla pracownika niepełnoetatowego?
Za brakującą godzinę pracy w tym dniu przysługuje im wynagrodzenie przestojowe. Pracownik jest bowiem gotowy do podjęcia pracy, ale występuje przeszkoda, która pracownika nie dotyczy.
Przepis prawny powszechnie obowiązujący
Stanowi ją bowiem przepis prawny powszechnie obowiązujący. Jest nim art. 3 Ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U z 2004 r., nr 16, poz. 144). Ustawodawca podaje w nim, że Prezes Rady Ministrów wprowadza i odwołuje czas letni środkowoeuropejski , w drodze rozporządzenia, ustalając na okres co najmniej jednego roku kalendarzowego dokładne daty, od których następuje wprowadzenie lub odwołanie czasu letniego, uwzględniając istniejące standardy międzynarodowe w tym zakresie.
Odpowiednie zastosowanie art. 81 par. 1 Kodeksu pracy
Pracodawca powinien odpowiednio zastosować przepis art. 81 par. 1 Kodeksu pracy dotyczący wynagrodzenia przestojowego. Zgodnie z dyspozycją w nim zawartą: „Pracownikowi za czas niewykonywania pracy, jeżeli był gotów do jej wykonywania, a doznał przeszkód z przyczyn dotyczących pracodawcy, przysługuje wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. W każdym przypadku wynagrodzenie to nie może być jednak niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów”.
Podstawa prawna:
- art. 3 Ustawy z dnia 10 grudnia 2003 r. o czasie urzędowym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2004 r. nr 16 poz. 144),
- par. 1 ust. 1 pkt 2, par. 1 ust. 2 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012 -2016 (Dz.U. z 2012 r., poz. 33),
- art. 81 par. 1 Kodeksu pracy
Stan prawny na 30 marca 2013 roku