Czynsz
Jednym z najbardziej istotnych elementów, jakie powinna zawierać umowa najmu lokalu mieszkalnego jest czynsz. Jeśli jego wysokość nie została określona w dokumencie, właściwie nie można uznać go za ważny. Czynsz zgodnie z prawem nie zawsze musi być oznaczony w pieniądzach, ale może nim być również świadczenie usług czy rzeczy zamiennych. Ponadto do umowy najmu każda ze stron ma prawo dołączyć dodatkowe świadczenia.
Czas trwania umowy
W umowie najmu warto też określić czas jej trwania. W przypadku, gdy zostaje ona zawarta na czas oznaczony, zobowiązania stron kończą się wraz z zapadnięciem zapisanego w niej terminu. Może on być określony w dniach, tygodniach, albo polegać na wskazaniu daty końcowej. Chociaż mogłoby się wydawać, że jest to jeden najważniejszych elementów, jakie powinny znaleźć się w tego typu dokumencie, w rzeczywistości strony nie mają obowiązku podawać terminu umowy – jeśli tak się dzieje, najem zawarty jest na czas nieoznaczony.
Wynajem mieszkania na urlop
Coraz częściej turyści pragnący zwiedzić różne zakątki Polski, ale również i innych krajów, wolą wynająć na kilka dni tzw. wakacyjne mieszkanie. Zalet takiego rozwiązania jest wiele, a do najważniejszych z pewnością należy niższa cena, niż w przypadku hotelu, czy możliwość zameldowania się o dowolnej godzinie. Jeśli szukamy takiego mieszkania, uważnie przyglądajmy się ofertom, sprawdźmy (o ile to możliwe) jaką opinię wśród byłych klientów ma wynajmujący, a także – czy przed podpisaniem umowy wpłacić musimy zadatek czy zaliczkę. W pierwszym przypadku nie otrzymamy zwrotu wpłaconej kwoty jeśli zrezygnujemy z najmu, zaś jeśli chodzi o zaliczkę, to wynajmujący powinien nam ją zawrócić, jeśli odstąpimy od umowy. W razie wątpliwości możemy też skorzystać z porady adwokata, nawet jeśli przebywamy za granicą, np. na www.rechtsanwalt-galka.de.