Zobaczmy przepisy
Zawieszenie przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej nie oznacza, że jest on niedostępny w tym czasie dla wierzyciela.
Na podstawie art. 14a ust. 4 pkt 2 i 4 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r., nr 220, poz. 1447) w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca ma obowiązek:
1) regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
2) uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej.
... i prawa wierzyciela
Wierzyciel może zatem kierować do przedsiębiorcy wezwanie do zapłaty, przesądowe wezwanie do zapłaty. Może również w tym czasie wnieść do sądu wniosek o zawezwanie dłużnika do próby ugodowej albo skierować do sądu pozew o zapłatę. Jeżeli wierzyciel uzyska już tytuł wykonawczy, wtedy kontaktuje się z komornikiem w celu rozpoczęcia egzekucji należności. Nieważne jest, czy firma przedsiebiorcy wznowiła w tym czasie działalność. Ustawodawca stoi tutaj po stronie wierzyciela.
Sprawdż:
Zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej – procedura
Postępowanie pojednawcze - jak przebiega?
Tytuł egzekucyjny a postępowanie egzekucyjne
Podstawa prawna:
- art. 14a ust. 4 pkt 2 i 4 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r., nr 220, poz. 1447)
Stan prawny na 3 maja 2013 roku