Z dniem 1 lutego 2011 r. weszła w życie Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725).
Skorygowana definicja bezrobotnego
Ustawodawca rozszerzył w niej definicję osoby bezrobotnej zawartą w art.2 ust.1 pkt 2 Ustawy z dn. 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. nr 69, poz. 415, z późn. zm.).
W rozszerzonej definicji bezrobotnym jest także osoba, nie złożyła wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po złożeniu wniosku o wpis :
• zgłosiła do ewidencji działalności gospodarczej wniosek o zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej i okres zawieszenia jeszcze nie upłynął, albo
• nie upłynął jeszcze okres do, określonego we wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, dnia podjęcia działalności gospodarczej.
Nowela ustawy z dnia 16 grudnia 2010 roku weszła w życie z dniem 01.02.2011 r.
Ważne!
Rejestracja w urzędzie pracy daje przedsiębiorcy kontynuację prawa do świadczeń zdrowotnych. Mając status osoby bezrobotnej przedsiębiorca może m.in. korzystać ze szkoleń organizowanych przez urząd pracy lub odbyć staż .
Kiedy powstanie prawo do zasiłku dla bezrobotnych
Przedsiębiorca, który zawiesi w CEIDG wykonywanie działalności gospodarczej może zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Nie zawsze jednak będzie miał prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Muszą zostać spełnione warunki z art. 71 ust. 1 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (dalej: ustawa). Chodzi tutaj o :
1) brak dla bezrobotnego ze strony urzędu pracy propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych oraz
2) w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację łącznie przez okres co najmniej 365 dni opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, przy czym podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.
Przez jaki okres
Przedsiębiorca po spełnieniu wymogów ustawowych ma prawo do zasiłku dla bezrobotnych po okresie 90 dni od dnia zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy (art. 75 ust. 2 pkt 2 ustawy). W tym przypadku zasiłek dla bezrobotnych przyznany zostanie na 3 miesiące. O 3 miesiące zwtedy ostanie skrócony okres jego pobierania.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. nr 257, poz. 1725)
Stan prawny na 13 lutego 2013 roku