Obowiązek ten wynika z art. 141 par. 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej: KRO). Co istotne, jeżeli wskutek ciąży lub porodu matka poniosła inne konieczne wydatki albo szczególne straty majątkowe, może ona żądać, ażeby ojciec pokrył odpowiednią część tych wydatków lub strat.
DZIAŁ III OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY
Ważne!
Niniejsze roszczenia przedawniają się z upływem trzech lat od dnia porodu.
Uwiarygodnienie ojcostwa
W przypadku, gdy ojcostwo mężczyzny nie będącego mężem matki zostało uwiarygodnione, matka może żądać, ażeby mężczyzna ten jeszcze przed urodzeniem się dziecka wyłożył odpowiednią sumę pieniężną na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na koszty utrzymania dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. Tak stanowi art. 142 KRO. Z żądaniem podanym w tym przepisie matka dziecka powinna wystąpić przed jego urodzeniem., ponieważ dotyczy ono potrzeb przyszłych.
Zabezpieczenie przyszłych roszczeń alimentacyjnych
W kwestii zabezpieczenia przed urodzeniem sie dziecka przyszłych roszczeń alimentacyjnych pomocny jest art. 754 Kodeksu postępowania cywilnego. Stanowi on: Sąd może jeszcze przed urodzeniem się dziecka zabezpieczyć przyszłe roszczenia alimentacyjne związane z ustaleniem ojcostwa, o których mowa w art. 141 i art. 142 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, przez zobowiązanie obowiązanego do wyłożenia odpowiedniej sumy na koszty utrzymania matki przez trzy miesiące w okresie porodu oraz na utrzymanie dziecka przez pierwsze trzy miesiące po urodzeniu. W sprawach tych termin do wytoczenia powództwa wynosi trzy miesiące od dnia urodzenia się dziecka. Postanowienie sąd wydaje po przeprowadzeniu rozprawy.
Zobacz również:
TYTUŁ II. ZABEZPIECZENIE ROSZCZEŃ PIENIĘŻNYCH
Pozew o ustalenie ojcostwa i alimenty - pokrycie wydatków związanych z porodem
Podstawa prawna:
- art. 141 - 142 Kodeksu rodzinnego i opiekunczego
- art. 754 Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny na 28 kwietnia 2012 roku