Osobą trzecią będzie każda osoba, poza dłużnikiem, której przedmiot zajął komornik w poczet egzekucji. Nie musi być ona w żaden sposób spokrewniona z dłużnikiem. Z art. 847 par. 2 K.p.c. obowiązkiem komornika jest zawiadomienie tychże osób o dokonanym zajęciu.
Co ważne, małżonek dłużnika (osoba trzecia) może także wytoczyć niniejsze powództwo, gdy komornik zajął rzecz która należy do niego, a nie do drugiego małżonka. Tak będzie wtedy, gdy nie jest on stroną wymienioną w tytule wykonawczym. Z uzasadnienia wyroku SN z dnia 30 stycznia 2014 r., IV CSK 240/13 wynika, że: „Małżonkowi dłużnika, przeciwko któremu na podstawie art. 787 § 1k.p.c. (...) nadana została klauzula wykonalności z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majatkuobjętego wspólnością majątkową, nie przysługuje przewidziane w art. 841 § 1 k.p.c. powództwo o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji (...).
Co istotne, w sytuacji, gdy komornik nie zawiadomi osoby trzeciej o zajęciu jej rzeczy, wtedy może ona wnieść skargę na brak czynności komornika (naruszenie przepisów procesowych). W przypadku, gdy komornik zajmie rzeczy nienależące do dłużnika skarga na czynności komornika jest niezasadna. Właściwe jest powództwo o zwolnienie zajętej rzeczy spod egzekucji z powodu naruszenia prawa własności osoby trzeciej.
Zobacz:
Skarga na czynności komornika - omówienie
Najpierw wezwanie do wierzyciela
Jeżeli zajęcie narusza prawo osoby trzeciej ( np. zajęty telewizor nie należy do dłużnika), wówczas może ona w pierwszej kolejności wezwać pisemnie wierzyciela do zwolnienia zajętego przedmiotu spod egzekucji.
Niniejsze wezwanie powinno zawierać:
- miejscowość i datę,
- oznaczenie osoby trzeciej (imię, nazwisko, adres),
- oznaczenie wierzyciela (imię, nazwisko/nazwa, adres),
- tytuł wezwania: Wezwanie wierzyciela do zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji,
- treść wezwania,
- podpis osoby trzeciej.
W treści wezwania należy udokumentować prawo własności zajętej przez komornika rzeczy ruchomej. Trzeba także określić termin odpowiedzi wierzyciela na niniejsze wezwanie. Jest on ważny, ponieważ w razie odpowiedzi odmownej albo jej braku osoba trzecia może na podstawie art. 841 par. 1 K.p.c. wnieść do sądu powództwo przeciwegzekucyjne o wyłączenie zajętej rzeczy spod egzekucji, Jest ona bowiem jej właścicielem a nie dłużnikiem egzekwowanym.
Sprawdż
Wezwanie wierzyciela do zwolnienia zajętego przedmiotu spod egzekucji
Powództwo przeciwegzekucyjne
W świetle art. 841 par. 3 K.p.c. powództwo wnosi się w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszenia prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych. Jest to termin zawity, który nie podlega przywróceniu Pozew złożony w przekroczonym terminie sąd oddali.
Potwierdził to Sąd Najwyższy (SN) w wyroku z dnia 12 grudnia 2007 r. ( V CSK 275/07 ) zgodnie z którym dniem, w którym strona dowiedziała się o naruszeniu prawa, jest - według art. 841 § 3 KPC - dzień, w którym strona faktycznie dowiedziała się o zajęciu przedmiotu, a nie dzień, w którym mogła się o nim dowiedzieć przy dołożeniu należytej staranności.
Powodem jest osoba trzecia, pozwanym - wierzyciel a nie komornik. W sytuacji, gdy dłużnik zaprzecza prawu własności zajętej rzeczy powoda, wówczas pozwanymi będą wierzyciel i dłużnik.
Pozew kieruje się do sądu rejonowego - wydział cywilny w okręgu którego prowadzona jest egzekucja (art. 843 par. 1 K.p.c.). W składanym pozwie osoba trzecia wnosi o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji oraz o zabezpieczenie roszczenia przez zawieszenie postępowania egzekucyjnego do czasu prawomocnego zakończenia sprawy. W uzasadnieniu należy podać i udokumentować przysługujące jej prawo własności do zajętego przedmiotu.
Powództwo przeciwegzekucyjne podlega opłacie sądowej, która wynosi 5% wartości przedmiotu sporu, czyli wartości zajętych rzeczy w poczet przeprowadzanej egzekucji.
Podstawa prawna:
- art. 841,art. 843 par. 1, art. 845 Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny na 8 sierpnia 2014 roku