www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo podatkowe   »   Podatek dochodowy   »   Praca za granicą a podatek dochodowy

redakcja 27 grudnia 2015 Praca za granicą a podatek dochodowy

Mieszkając w Polsce, podatki płacimy w Polsce. Jednak jeśli pracujemy za granicą, płacimy podatki także tam, gdzie pracujemy. Wiąże się to z podwójnym opodatkowaniem dochodów i warto wiedzieć jak uniknąć tego typu problemów. Regulują to międzynarodowe umowy o podwójnym opodatkowaniu.

Jak ustalić dochód do opodatkowania

Dochody osiągnięte za granicą przelicza się według kursu  średniego walut obcych. Nie jest on wyznaczany przez kalkulator walutowy, ale ogłasza go NBP. Podatnika obowiązuje kurs ogłoszony ostatniego dnia roboczego, który poprzedza dzień uzyskania przychodu. Wszelkie kwoty, które można odliczyć od dochodu przelicza się według stawki ostatniego dnia roboczego poprzedzającego zapłatę podatku.

Jak płaci się podatki pracując za granicą?

Wszystkie osoby, które mają stałe miejsce zamieszkania w Polsce, są rezydentami. Oznacza to, że podlegają obowiązkowi podatkowemu, który obejmuje wszystkie uzyskane dochody, bez względu na to z jakiego źródła one pochodzą.

Jeśli w naszym kraju pracują osoby zamieszkałe na stałe w innym kraju, także odprowadzają podatek w Polsce, ale wyłącznie od tych dochodów, które uzyskały pracując tutaj. Wynika to z tzw. ograniczonego obowiązku podatkowego.

Innym przypadkiem jest wyjazd za granicę do pracy, któremu przyświeca zamiar stałego pobytu. Jeśli ktoś chce przenieść ośrodek swoich interesów życiowych za granicę wtedy rozlicza się w inny sposób. Przez interesy życiowe, prawo podatkowe rozumie wszystkie powiązania rodzinne i towarzyskie, jakie ma dana osoba (np. w jakim kraju zamieszkuje jej najbliższa rodzina).

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

W przypadku w którym wyjeżdżamy za granicę wyłącznie na jakiś czas, w Polsce pozostaje nasza rodzina i nie mamy zamiaru osiedlać się za granicą na stałe, wszystkie swoje dochody powinniśmy rozliczać w Polsce. Aby uniknąć płacenia podatków w kraju i za granicą, wiele państw stosuje się do umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania. Takie umowy proponują dwa rozwiązania: metodę wyłączenia z progresją lub metodę zaliczenia proporcjonalnego.

Zobacz też: Co warto wiedzieć na temat internetowych serwisów wymiany walut

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: podatek dochodowy tekst sponsorowany kantor kantor walutowy
Ocena: 4,05
Redakcja portalu
Wszelkie błędy prosimy zgłaszać na adres kontakt@prawnik-online.eu. Zapraszamy do korzystania z serwisu !
PORADY: 1618    |    KOMENTARZE: 1    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC alimentów + pakiet wzorów alimentacyjnych
AUTOR: Wanda Książek Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres