Sprawdź również :
Intercyza małżeńska wzór - czym jest ? jakie są skutki podpisania intercyzy ?
Ustrój wspólności ustawowej
Ustrój wspólności ustawowej powstaje z mocy prawa po zawarciu małżeństwa. Tym ustroju majątkowym rozróżniamy 3 masy majątkowe :
1. Majątek wspólny
Przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa, np. wynagrodzenie. Dochody , które przynoszą majątki osobiste np. dochody w postaci odsetek od kapitału należącego do majątku osobistego. Grunty nabyte w trakcie trwania małżeństwa.
2. Majątek osobisty męża
3. Majątek osobisty żony
Do majątku osobistego należą przedmioty nabyte przed powstaniem wspólności majątkowej. (np. w drodze dziedziczenia, zapisu, darowizny). Prawa niezbywalne takie jak : użytkowanie, dożywocie, prawo do alimentów, odszkodowania za szkodę na osobie, prawa majątkowe na dobrach niematerialnych (prawa autorskie). Przedmioty nabyte na zasadzie subrogacji.
Ustrój umowny
W zakresie umownego ustanowienia ustroju majątkowego ustawodawca kształtuje dużą swobodę. W ramach tego ustroju małżonkowi mogą :
- rozszerzyć wspólność ustawową,
- ograniczyć wspólność ustawową,
- ustanowić ustrój rozdzielności,
- ustanowić ustrój rozdzielności z wyrównaniem majątkowym.
Aby ustanowić jeden z powyższych ustrojów majątkowych wymagany jest akt notarialny. Małżonkowie mogą zmienić swój ustrój majątkowy przed zawarciem małżeństwa lub w trakcie jego trwania.
Stan prawny na 12 grudnia 2011 roku