Dobrowolne poddanie się karze występuje w dwóch odmianach. Wniosku o skazanie bez rozprawy, który składany jest przez prokuratora, w akcie oskarżenia, gdy zaistnieją odpowiednie przesłanki (patrz "Wniosek o skazanie bez rozprawy"), jak i wniosku o skazanie bez przeprowadzenia postępowania dowodowego (tzw. rozprawa skrócona).
Tym razem zajmiemy się instytucją uregulowaną w art. 387 i n. Kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z ww. przepisem, do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego.
Wypada zwrócić uwagę na fakt, że przestępstwa dzielą się na zbrodnie lub występki (art. 7 Kodeksu karnego). Dobrowolne poddanie się karze w postaci rozprawy skróconej może być zastosowane tylko i wyłącznie w przypadku, gdy czyn zabroniony zarzucany oskarżonemu jest zagrożony grzywną powyżej 30 stawek dziennych, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności przekraczającą miesiąc ale nie dłuższą niż 3 lata (przykładowo można tu wymienić : art.155 kk, art.207§1 i 2 kk, art.209§1 kk, art.270§10-3 kk, art.275 kk, art.276 kk, art.278 kk, art.279 kk, art.283 kk, art.284 kk, art.286 kk, art.291 kk, art.292 kk, art.297 kk.).
Wniosek takowy, oskarżony może złożyć do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej. Jeżeli wniosek złożony zostanie przed rozprawą, sąd rozpozna go dopiero na rozprawie (art. 387 § 5 k.p.k.).
Kiedy sąd może przychylić się do wniosku ?
Sąd może uwzględnić wniosek o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości (tj. zaistnienie czynu, wina i sprawstwo)i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości.
Uwaga:
Uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku (art. 387 § 2 k.p.k.).
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks postępowania karnego (Dz. U. nr 89 poz. 555 z późn. zm.)
Ustawa z dnia z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. nr 88 poz. 553 z późn. zm.)