www.prawnik-online.eu   »   Porady   »   Prawo pracy   »   Urlopy   »   Zaległy urlop wypoczynkowy za rok 2012 ? do kiedy?

redaktor 25 września 2013 Zaległy urlop wypoczynkowy za rok 2012 ? do kiedy?

Regulacja prawna

W świetle art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

Jeżeli pracownik nie wykorzystał w naturze wypoczynku do końca danego roku kalendarzowego, wtedy  należy udzielić mu zaległego urlopu  najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Powyższe wynika z  treści art. 168 Kodeksu pracy . Co ważne, wypoczynek pracownika  powinien się rozpocząć nie później niż w ostatnim dniu września, jeżeli jest to dla pracownika dzień roboczy.

Pracodawca nie ma wtedy obowiązku  ustalania z pracownikiem terminu pójścia na urlop. Informuje go pisemnie jedynie o  tym, że jego zaległy urlop np. za rok 2012 rozpoczyna się  od dnia .... i będzie trwał do  dnia ....

Pogląd Sądu Najwyższego

Poprzez analogię można odwołać się tutaj do nadal aktualnego wyroku Sądu  Najwyższego z dnia 25 stycznia 2006 r. (I PKN 124/05) zgodnie z którym pracownik był zobowiązany do wykorzystania udzielonego mu przez pracodawcę urlopu wypoczynkowego w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, także przed wejściem w życie art. 167[1] K.p.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy wskazał , że „(...) prawo do urlopu wypoczynkowego określone jest przepisami o charakterze bezwzględnie obowiązującym i to w odniesieniu do obu stron stosunku pracy. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia pracownikowi urlopu wypoczynkowego w określonym rozmiarze i terminie określonym według ustalonych zasad, a z drugiej strony pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu (...) i nie może odmówić wykorzystania urlopu udzielonego zgodnie z przepisami prawa pracy”.

Ważne!

Nieudzielenie pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawne  jego obniżenie jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika.  Z art. 282 par. 1 pkt 2 Kodeksu pracy podlega karze od 1 tys. zł grzywny do 30 tys. zł.

Podstawa prawna:

- art. 161, art. 168 , art. 282 par. 1 pkt 2  Kodeksu pracy

Stan prawny na 25 września 2013 roku

OCEŃ ARTYKUŁ: 
     |      UDOSTĘPNIJ:  
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT: urlop wypoczynkowy zaległy urlop terminy prawo
Ocena: 2126,42
Redaktor portalu
PORADY: 1749    |    KOMENTARZE: 0    |    ZOBACZ PROFIL
Dodaj swój komentarz

Musisz się zalogować żeby dodać komentarz.
Jeśli nie masz jeszcze kontra zarejestruj się.


Skorzystaj z naszych usług
lub
lub
  • Wykwalifikowani prawnicy
    i adwokaci
  • Zrozumiały język
  • Bezpłatne pytania dodatkowe
  • Bezpłatna wycena w ciągu 2h
Bezpłatnie
Polecane publikacje
ABC Rozwodu - poradnik rozwodowy
AUTOR: Wanda Książek; Mariusz Sząszor
3,00 zł
1


montres rolex replica watches Montres Pas Cher Montres Pas Cher Imitation De Montres