Pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne.doc
Pismo do pracowdawcy o cofnięcie wypowiedzenia z powodu ciąży.doc
Pismo do pracodawcy - zajście w ciążę w okresie wypowiedzenia.doc
Informacja dla pracodawcy
O swojej ciąży pracownica informuje pracodawcę wtedy, kiedy uważa to za stosowne. Przepisy Kodeksu pracy nie podają bowiem terminu do kiedy może ona tego dokonać. Stan ciąży pracownica powinna potwierdzić poprzez dostarczenie pracodawcy zaświadczenia lekarskiego (art. 185 par.1 K.p.). Jeżeli pracownica jest w ciąży a pracodawca o tym nie wie i wypowiada jej umowę o pracę wówczas po udokumentowaniu przez nią stanu ciąży ma on prawny obowiązek cofnięcia swojego oświadczenia woli. Wyjątek stanowi tutaj umowa o pracę zawarta na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca (art. 177 par. 2 K.p.).
Kwestia ta została potwierdzona w wyroku SN z dnia 15 stycznia 1988 r., I PRN 74/87 (Sł. Prac. 1988 nr 5 str. 28 ) : „Dla ochrony przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę kobiety w okresie ciąży nie jest istotny termin wykazania powyższej okoliczności, lecz wyłącznie obiektywny stan rzeczy, istniejący w chwili wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę”.
Kiedy ochrona?
Zakaz wypowiadania oraz rozwiązywania umów o pracę o którym mowa w art. 177 par. 1 K.p. ma miejsce również wtedy, gdy:
1) pracownica otrzymuje wypowiedzenie umowy o pracę i potem uzyskuje wiadomość, że w czasie gdy została zwolniona była już w ciąży, ale o tym jeszcze nie wiedziała;
2) pracownica otrzymała wypowiedzenie umowy o pracę i w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę.
W każdym z tych przypadków pracodawca po udokumentowaniu przez pracownicę jej stanu ciąży, musi z mocy prawa cofnąć dokonane już wypowiedzenie.
Poczytaj również na temat ochrony kobiet w ciąży.
Linia orzecznicza Sądu Najwyższego
Potwierdza to nadal aktualne utrwalone orzecznictwo Sądu Najwyższego. W wyroku SN z dnia 2 czerwca 1995 r., I PRN 23/95 (OSNAPiUS 1995, nr 22, poz. 276) czytamy: ”1. Wynikający z art. 177 § 1 k.p. zakaz rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą w okresie ciąży obowiązuje również w sytuacji, gdy zaszła ona w ciążę w okresie wypowiedzenia.”Z wyroku SN z dnia 29 marca 2001 r., I PKN 330/00 (OSNP 2003 nr 1, poz. 11) wynika : „Pracownica, która początkowo nie kwestionowała wypowiedzenia jej umowy o pracę, może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną, gdy po dokonaniu wypowiedzenia okazało się, że jest w ciąży lub gdy w okresie wypowiedzenia zaszła w ciążę”.
Wniosek do pracodawcy
Pracownica w takim przypadkupowinna napisać do pracodawcy wniosek o anulowanie pisma wypowiadającego stosunek pracy dołączając jako dowód zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży.
Wniosek powinien zawierać:
- miejscowośc i datę
- oznaczenie pracownika
- oznaczenie pracodawcy
- tytuł wniosku : Wniosek o anulowanie wypowiedzenia umowy o pracę
- treść wniosku
- załącznik (zaświadczenie lekarskie o stanie ciąży)
- podpis pracownicy
Niniejsze pismo należy wysłać pracodawcy za pośrednictwem poczty jako przesyłkę poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Kserokopię pisma, dowód nadania listu i otrzymane później zwrotne potwierdzenie odbioru trzeba zachować. Można też osobiście złożyć pismo do pracodawcy na Dziennik podawczy i poprosić o potwierdzenie jego odbioru na kserokopii. Na otrzymane pismo pracodawca musiodpowiedzieć.
... albo pozew do sądu pracy
W kwestii spornej pracownicy pozostaje droga sądowa.
Jeżeli pracownica była już w ciąży, w chwili otrzymania wypowiedzenia lub w czasie jego trwania udokumentowała stan ciąży i nie zostało ono przez pracodawcę anulowane, wówczas może wystąpić do sądu pracy z pozwem o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne i dopuszczenie do pracy (art. 45 par.1 K.p.). Co ważne, sąd pracy może zamiast przywrócenia do pracy zasądzić odszkodowaniec w przypadku, gdy pracodawca pozostaje w upadłości lub jest w likwidacji.
W uzasadnieniu do wyroku z dnia 29 marca 2001 r., I PKN 330/00 Sąd Najwyższy podał:
„(...) od jakiej chwili należy liczyć siedmiodniowy termin do wniesienia odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę. Otóż kwestii tej nie rozstrzygają ani przepisy dotyczące ochrony pracy kobiet (...) ani przepisy regulujące sprawę terminów do dokonania przez pracownika czynności mających na celu podważenie oświadczeń woli pracodawcy o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę (art. 264 - 265 KP). (...) korzystając z dorobku orzecznictwa należy przyjąć, że termin do wystąpienia pracownicy z powództwem o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę trzeba liczyć od chwili dowiedzenia się o jej ciąży”.
Podstawa prawna:
- art.177 par.1 K.p.;
- art. 185 par.1K.p.;
- wyrok SN z dnia 15stycznia1988 r., I PRN 74/87 (Sł. Prac. 1988 nr 5 str. 28 );
- wyrok SN z dnia 2 czerwca 1995 r.,I PRN 23/95 (OSNAPiUS1995, nr 22, poz. 276) ;
- wyrok SN z dnia 29 marca 2001 r., I PKN 330/00 (OSNP 2003 nr 1, poz. 11)
Stan prawny na 2 grudnia 2012 roku